Thermia Inverter Mini – zaměřeno na nízkoenergetické domy

Thermia Inverter Mini – zaměřeno na nízkoenergetické domy
15. duben 2019

S celoevropskou strategií snižování energetické náročnosti budov a snižování produkce CO2 získávají nízkoenergetické budovy stále větší popularitu. Tepelné čerpadlo zem/voda nebo voda/voda Thermia Inverter Mini je jedno z nejvhodnějších řešení pro vytápění nízkoenergetických domů.

Všechny nové stavby postaveny po roce 2020, podle evropských norem a standardů, budou využívat obnovitelnou energii pro dosažení nízké spotřeby. Trend směřuje k téměř nulovým, nebo pasivním domům. Tato situace vytváří prostředí pro využití nejnovějších dostupných technologií, které využívají efektivně obnovitelné zdroje energie. Otopná soustava využívající často podlahové teplovodní vytápění spolu s tepelným čerpadlem jako zdrojem tepla je klíčovým bodem pro energeticky efektivní domy. Proč je invertorová technologie výhodná, proč je důležitá a proč musí být uvažována při výběru zdroje tepla, se dozvíte v dalším textu.

Výhody tepelného čerpadla Thermia Inverter Mini: 

 • Invertorová technologie – energetická třída A+++/A++
 • Rychlá a jednoduchá instalace a uvedení do provozu
 • Kvalita přípravy teplé vody (množství a rychlost)
 • Velice tichý provoz
 • Inteligentní řízení a dálkový monitoring
 • V zimě topí, v létě chladí

Invertorová technologie Thermia

Kompresor je srdce tepelného čerpadla a spotřebovává většinu elektrické energie potřebné pro funkci celé jednotky. Z toho důvodu mají jeho konstrukce, výkon a řízení zásadní vliv na provozní hospodárnost tepelného čerpadla a celého systému vytápění. Co odlišuje Inverter Mini od ostatních invertorových tepelných čerpadel, je kombinace tří komponent: kompresor, invertor a řídicí systém tepelného čerpadla.

Thermia Inverter Mini je jediné tepelné čerpadlo v tomto segmentu trhu, které řídí pracovní proces kompresoru a zobrazuje jeho pracovní bod a pracovní obálku. S kompresorem nepřetržitě pracujícím v rámci jeho pracovní obálky jsou dosaženy ty nejlepší pracovní podmínky pro kompresor a celý systém. To potvrzují hodnoty dosaženého SCOP (5,77*), jedna z nejvyšších hodnot aktuálně vyskytujících se na trhu s TČ. Chladicí okruh využívá nejnovější scroll kompresor Copeland vyvinutý pro použití s frekvenčním měničem a s chladivem R410A. Široká pracovní obálka zajišťuje velký pracovní rozsah a umožňuje dosažení vyšších kondenzačních teplot za nižších vypařovacích teplot. Invertor (frekvenční měnič) použitý v TČ Inverter Mini je naprogramovaný speciálně pro použití v aplikacích s tepelnými čerpadly.

Tepelné čerpadlo s frekvenčně řízeným kompresorem má z uživatelského hlediska dvě hlavní výhody. První výhodou je to, že plynule přizpůsobuje výstupní výkon aktuálnímu požadavku. Následkem toho zákazník může plně využívat teplotního komfortu v pobytových prostorách a zároveň zařízení nespotřebovává více tepla, než je nezbytné. Nejvíce se tato výhoda projeví v přechodových obdobích (jaro a podzim). Druhá výhoda spočívá v tom, že invertorová technologie dokáže zpracovat jak velké požadavky tepla v zimních měsících, tak i nárazové požadavky pro přípravu teplé vody v letních měsících (bez požadavku na velké zásobníkové ohřívače teplé vody). Tato vlastnost snižuje jak náklady na vytápění, tak i negativní dopady vytápění na prostředí. Tepelné čerpadlo s modulací výstupního výkonu zajišťuje, že zákazník platí vytápění nebo chlazení pouze v té míře, která je v konkrétní chvíli potřebná. To má za následek o 10-20 % vyšší účinnost oproti on/off technologii.

Mnoho teplé vody – nový standard komfortu

V novém zásobníkovém ohřívači teplé vody využívaném Inverterem Mini je zabudovaná patentovaná technologie TWS.

Výrazný efekt rychlého ohřevu TV je způsoben tím, že spirála pokrývá celou výšku zásobníkového 180 l ohřívače teplé vody. Spirálové výměníky tepla nejsou nic nového a dnes jsou široce používané. To, co dělá Inverter Mini unikátním, je tvar a teplosměnná plocha spirálového výměníku tepla. Je vytvořen tak, aby produkoval veliké množství teplé vody požadované teploty v co nejkratším čase. Technologie TWS poskytuje o 15 % více teplé vody o 50 % rychleji než tradiční alternativy. Například v případě Inverteru Mini se 180 l zásobníkovým ohřívačem teplé vody dostaneme 250 l teplé vody o teplotě 40 °C.

Ultra nízká hladina hluku

Všechna tepelná čerpadla vybavená kompresorem vydávají charakteristický zvuk. Inverter Mini je vyvinut tak, aby emitovaný hluk i vibrace z něj pocházející byly minimalizovány. Vibrace a hluk jsou sníženy pomocí gumových vložek, zvukotěsné skříně a ohebných trubek. Hluk se pohybuje v závislosti na otáčkách kompresoru v rozmezí 29 a 43 dB (A). Pro bližší přiblížení těchto hladin hluku je 20 dB hluk šepotu a 29 dB zvuk ševelení listí. Inverter Mini je v současnosti nejtišší tepelné čerpadlo na trhu v tomto segmentu.

Inteligentní řídicí systém

Řídicí systém koordinuje provoz jednotlivých komponent celého systému. Řídicí systém Diplomat Inverteru Mini (Genesis) je vybaven barevným dotykovým displejem, s nímž je jednoduché vytěžit ze systému maximum potenciálu tepelného čerpadla. Intuitivní uživatelské prostředí s jednoduchou informační grafikou ovládanou dotykem na displeji zajišťuje jednoduchost použití. Zároveň speciální algoritmus zajišťuje minimální provozní náklady a udržení požadované teploty v pobytových zónách. Řídicí systémy Thermia jsou extrémně uživatelsky jednoduché. Stačí jeden dotek pro snížení nebo zvýšení teploty.

Komponenty špičkové kvality

U tepelných čerpadel je poměr objemu vody (případně nemrznoucí kapaliny) : chladivo = 10:1. Běžné výměníky tepla mají objem primár : sekundár = 1:1. Pak ale systém nepracuje s maximálním využitím. Použitím symetrického tvaru kanálů uvnitř výměníku tepla Micro Plate jsme schopni lépe pokrýt potřeby tepelného čerpadla. U Inverteru Mini je správná kondenzace zabezpečena výměníkem tepla Micro Plate (MPHE). Inovace spočívá v jiném tvarování desek výměníku a v teplosměnné ploše na straně chladiva a na straně vody (nemrznoucí kapaliny). Místo typického šikmého žebrování MPHE využívá miniaturní kanálky vytvořené důlkovým zprohýbáním povrchu do (na první pohled) nepravidelných tvarů. Tím se dosahuje lepšího průtoku a výměny tepla, je sníženo množství náplně chladiva a tlaková ztráta na vodní straně (nemrznoucí kapalině). Následkem toho jsou vylepšeny podmínky pro provoz oběhových čerpadel. Asymetrický MPHE vylepšuje kvalitu chladicího okruhu, a tím i celkovou efektivitu tepelného čerpadla.

Chladicí okruh Inverteru Mini je vybaven elektronickým expanzním ventilem, který poskytuje dvě základní výhody: pracovní rozsah v širokém pásmu výkonů a přesnou modulaci průtoku chladiva. Elektronický expanzní ventil dodává do výparníku přesné dávky chladiva, a tím optimalizuje přehřátí chladiva způsobené kolísáním teploty nemrznoucí kapaliny na výparníku. Inverter Mini využívá na straně otopné soustavy i na straně nemrznoucí kapaliny nově vyvinuté oběhové čerpadlo Wilo kategorizované ve třídě A. Toto oběhové čerpadlo je vyvinuto speciálně pro vytápění.  Všechny komponenty instalované v tepelném čerpadle Inverter Mini pocházejí od předních evropských nebo globálních výrobců.

Chlazení v létě

Přidáním chladicího modulu k tepelnému čerpadlu můžete získat úplný systém zajišťující perfektní tepelnou pohodu po celý rok. Při pasivním chlazení je obydlí chlazeno pomocí nemrznoucí kapaliny probíhající smyčkou vrtu se spotřebou odpovídající 50palcové moderní LCD televizi. V období, kdy je opravdu horko, je na místě chlazení aktivní, které poskytuje vyšší výkon. Využití tepelného čerpadla pro chlazení je z toho důvodu mnohem efektivnější než používání standardní klimatizace.

Thermai Online – plná kontrola

Tepelné čerpadlo Inverter Mini nabízí dálkové ovládání přes platformu Thermia Online. Jde o dálkové ovládání provozu a monitorování provozních veličin (teplot) a stavu (které komponenty jsou aktivovány a které ne) a podávání informací o případném alarmu zařízení. Aplikace Thermia Online pracuje přes internet pod systémy iOS nebo Android, a to v chytrém telefonu, tabletu nebo počítači. Nejsou zapotřebí žádná další příslušenství ani náklady.

Thermia – úplné portfolio širokého rozsahu

IInverter Mini je nejmenší a nejmladší tepelné čerpadlo z Thermia portfolia. Ale je nutno zdůraznit, že Thermia může poskytnout řešení vytápění v rozsahu 1 kW do 88 kW jedné jednotky a pří využití kaskádování až 1,4 Mega Watt. Široká nabídka tepelných čerpadel země/voda nebo voda/voda umožňuje společnosti Thermia pokrýt požadavky od malých rodinných domků až po obchodní centra nebo bytové domy.

Aktuální portfolio tepelných čerpadel Thermia s invertorem

 • Inveter Mini: 1.5-7 kW - NOVINKA
 • Inverter M: 3-12 kW
 • Inverter L: 5-17 kW
 • Mega S: 10-33 kW
 • Mega L: 11-44 kW
 • Mega X: 14-59 kW
 • Mega XL: 21-88 kW

https://www.ivarcs.cz/katalog/tepelna-technika/tepelna-cerpadla-vzduch-voda-c877/
https://www.ivarcs.cz/katalog/tepelna-technika/tepelna-cerpadla-zeme-voda-c879/ 

Thermia – švédská kvalita

Historie společnosti Thermia se začala psát ve Švédsku v roce 1889, kdy se její zakladatel Per Andersson pustil do vývoje jednoho z prvních energeticky úsporných řešení vytápění: kuchyňských kamen určených k pečení, topení a ohřevu vody. Klíčovou hybnou silou podniku byla touha přicházet se stále lepšími výrobky. Neboli slovy zakladatele: „Výrobky, se kterými přicházíte, nejenže musí být nejlepší na svou dobu, musí svou dobu předběhnout.“ Od svého založení v roce 1923 byla Thermia jednou z hnacích sil vývoje v oborech. V roce 1973 uvedla Thermia na trh první tepelné čerpadlo s integrovaným zásobníkem na teplou vodu. Během posledních čtyř desetiletí švédská výrobní společnost Thermia nepřetržitě posouvá hranice možností v oboru vytápění díky vývoji stále lepších a efektivnějších tepelných čerpadel.

Neuvěřitelné ale pravdivé

Správně vybrané a instalované tepelné čerpadlo Thermia může nepřetržitě udržovat teplotu uvnitř Vašeho obydlí na komfortní hodnotě po dobu 20-25 let a jsou zdokumentované případy, kdy tepelné čerpadlo Thermia vydrželo pracovat déle než po tuto dobu. Tepelná čerpadla Thermia vykazují úspory až 80 % ve srovnání s olejovými kotly. Zároveň poskytují výhody spočívající v šetření životního prostředí, snižování emisí kysličníku uhličitého o 50-90 % v závislosti na způsobu výroby elektrické energie využívané pro pohon.

* SCOP podlahové vytápění 35 °C, v souladu s PN-EN 14825, studené klima (Helsinky), Pdesign (návrhový výkon) 6,39 kW (B0W55), 7,11 kW (B0W35)

Získejte více informací

Chcete-li se dozvědět více o tepelných čerpadlech Thermia, navštivte naše internetové stránky nebo kontaktujte naše obchodně-technickou kancelář společnosti IVAR CS.

 

Za společnost IVAR CS spol. s r.o. přeložil
Ing. Jan Jokeš, technický manažér

Soubory

Související produkty

Související kategorie

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Další informace