Zajistěte si dostatečný přívod čerstvého vzduchu do svého domu
Snižování energetické náročnosti budov je již mnohokráte připomínaný proces, který zahrnuje i zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu při větrání. Větrání je samozřejmou nutností pro udržení zdravého vnitřního klima v obytných prostorách, obzvláště v souvislosti s moderními domy, které jsou těsné a neumožňují dříve významnou infiltraci. Tento stav je možno připodobnit k vnitřku zavřeného automobilu s cestujícími. Když vypneme větrání, okna se začnou mlžit a kvalita vzduchu klesá. Větrání má za úkol tento stav v obytných prostorách nedopustit, a naopak udržovat soustavně nejvyšší možnou kvalitu vzduchu vyměňováním „starého“ vzduchu za „nový“. Tuto požadovanou výměnu vzduchu zajišťuje centrální větrací jednotka. V ní se setkává použitý odváděný vzduch a chladný čerstvý venkovní vzduch.
Dle čeho vybrat jednotku
Přejděme k popisu konkrétních vlastností centrálních větracích jednotek z komplexní nabídky společnosti IVAR CS.
Množství přiváděného čerstvého vzduchu je určeno předpisy určujícími buď objem čerstvého vzduchu na osobu, nebo násobek výměny vzduchu vázaný na objem místnosti. Tím se určí celkový průtok vzduchu pro větrání. Naše větrací jednotky nabízí maximální dosahovaný průtok větracího vzduchu v rozmezí 182 – 573 m3/h. To představuje možnost větrání domu o celkové podlahové ploše až cca 400 m2. Centrální větrací jednotka obsahuje ventilátory přiváděného a odváděného vzduchu a výměník tepla, ve kterém odváděný vzduch předává teplo přiváděnému. Potrubní systém je nedílnou součástí funkčního celku a jeho komponenty zahrnují potrubí, rozdělovače, tlumiče hluku, spojky, vyústky a sací mřížky.
Photo: Frankische |
Photo: Frankische |
Jednotky disponují několika rychlostními stupni ventilátorů pro větrání. Od ochranného průtoku vzduchu proti tvoření plísní bez pobytu lidí, přes standardní větrací režim pro běžné situace, až po extra vysoký průtok vzduchu např. pro případ konání večírku. Ovládání průtoku vzduchu se může provádět buď prostým stiskem tlačítka, nebo může probíhat automaticky podle sledovaných veličin, jako je relativní vlhkost vzduchu, nebo CO2, resp. kvalita vzduchu. Dnešní jednotky také nabízí možnost monitoringu a ovládání přes internet.
Možnosti umístění
Když dojde na skutečně reálné úvahy o pořízení větracího systému s centrální větrací jednotkou, je otázkou, kam jednotku vhodně umístit. Možnosti jsou díky obrovské variabilitě nabízených produktů široké. Centrální větrací jednotku můžeme v případě dostatečného prostoru zavěsit na zeď, nebo ji můžeme postavit na stojan dodávaný s některými modely jednotek. Jako prostorově velice úsporná varianta se nabízí umístění ploché jednotky do podhledu stropu, pro tyto instalace mají jednotky velice plochý tvar a výškově jim stačí světlost podhledu kolem 33 cm. Při instalaci je potřeba myslet na přivedení napájení, komunikace a odvodu kondenzátu k místu, kde bude jednotka umístěna.
Photo: Salda | Photo: Salda |
Nyní je již řada na Vás, navštivte prosím naše webové stránky a informujte se detailněji o naší nabídce větrání.
V případě zájmu můžete kontaktovat naše obchodní zástupce, kteří Vám navrhnou systém nuceného větrání s rekuperací na míru Vašeho domu a Vašich potřeb.
Jan Jokeš
IVAR CS spol. s r.o.
Související produkty
Související kategorie
-
Tepelná technika
-
NUCENÉ VĚTRÁNÍ S REKUPERACÍ
-
Větrací jednotky
-
Příslušenství k jednotkám IVAR.PROFI-AIR
-
Rekuperace odpadní teplé vody IVAR.BEE
-
Příslušenství k jednotkám IVAR.BT
-
Potrubí a příslušenství
-
Designové krycí mřížky
-
Decentralizované větrací jednotky a příslušenství
-
Příslušenství k jednotkám SMARTY.2X, 3X, 4X