Použití nerezových trubek a lisovacích fitinků z nerezové oceli AISI 316L ve slaném (mořském) prostředí / mořského aerosolu

Použití instalatérských systémů v oblastech s mírnou slaností? Trubky IVAR.IVINT a lisovací fitinky IVAR.IVN z nerezové oceli AISI 316L mají díky vynikajícím vlastnostem nerezové oceli AISI 316L i vynikající odolnost vůči tomuto typu koroze. Seznamte se…
Použití nerezových trubek a lisovacích fitinků z nerezové oceli AISI 316L ve slaném (mořském) prostředí / mořského aerosolu

Použití instalatérských systémů v oblastech s mírnou slaností? Trubky IVAR.IVINT a lisovací fitinky IVAR.IVN z nerezové oceli AISI 316L mají díky vynikajícím vlastnostem nerezové oceli AISI 316L i vynikající odolnost vůči tomuto typu koroze. Seznamte se komplexně s těmito vítěznými vlastnostmi.

Důležité informace:

Trubky a lisovací fitinky systému IVAR.INOX z nerezové oceli AISI 316L lze použít v prostředí s mírnou slaností. Nemohou být používány k přepravě slané vody (a mořské vody). Pro tuto aplikaci musí být použit systém s lisovacími fitinky z materiálu Cupronickel (CuNiFe).

Pro aplikace v námořním sektoru jsou nerezové trubky a lisovací fitinky systému IVAR.INOX certifikovány podle standardizovaných norem R.I.N.A. a ABS (American Bureau of Shipping).

Ocele, jako je AISI 316L, se nazývají „nerezové", protože v oxidační atmosféře (vzduch a voda) vytvářejí na povrchu ochrannou oxidační vrstvu jevem nazývaným „samopasivace”.

Co je slaná koroze?

Koroze, která se vyskytuje na kovových slitinách a je způsobena přítomností chlorových iontů, se nazývá „důlková koroze”. Jedná se o druh korozního napadení, které se projevuje spíše zvýšeným počtem individuálních míst než jeho rostoucí plochou.

Koroze způsobená námořním aerosolem se projevuje především v místech, která jsou trvale vystavena kontaktu s mořskou vodou. Ve skutečnosti samotná přítomnost iontů chloru nestačí k tomu, aby vyvolávaly důlkovou (bodovou) korozi.

Které prvky činí nerezovou ocel AISI 316 a AISI 316L tak odolnou proti korozi?

Je to molybden, obsažený v nerezové oceli AISI 316 a AISI 316L, který zvyšuje odolnost materiálu vůči elektrolytické korozi způsobenou chloridy (zvýšením stability pasivní vrstvy). Díky tomu jsou tyto dvě ocele obzvláště odolné korozi v prostředích s přítomností roztoků obsahujících ionty chloru, zejména pak v případě trvalých instalací v oblastech s blízkostí moře (a tedy i v námořních aplikacích).

Označení nerezové ocele

% obsah

AISI

Název

Číslo

C

Si

Mn

P max

S

N

Cr

Mo

Ni

316L

X2CrNiMo17-12-2

1.4404

≤ 0,030

≤ 1,00

≤ 2,00

0,045

≤ 0,015

≤ 0,11

16,5 ÷ 18,5

2,00 ÷ 2,50

10,0 ÷ 13,0

316

X5CrNiMo17-12-2

1.4401

≤ 0,07

≤ 1,00

≤ 2,00

0,045

≤ 0,015

≤ 0,11

16,5 ÷ 18,5

2,00 ÷ 2,50

10,0 ÷ 13,0

Nikl zvyšuje odolnost proti štěrbinové korozi, která je typická pro prostředí v blízkosti moře a zvyšuje vlastnosti materiálu v oblasti vynikající tažnosti a odolnosti.

Další prvky, jako je fosfor, dusík a křemík, mají tendenci harmonizovat celou sloučeninu.

Proč má nerezová ocel AISI 316L potenciálně lepší odolnost proti korozi než nerezová ocel AISI 316?

Nerezová ocel AISI 316L se liší od AISI 316 sníženým obsahem uhlíku, takže chrom přítomný ve slitině v kombinaci s uhlíkem má menší možnost tvorby karbidů chromu. Volný chrom, jinými slovy chrom nekombinovaný s uhlíkem, vytváří pasivační oxidační vrstvu, která zajišťuje ochranu proti korozi.

I přes nespornou kvalitu není nerezová ocel AISI 316L používaná při výrobě trubek a lisovacích fitinků systému IVAR.INOX zcela odolná, ale je pouze jednou z odolnějších ocelí v kontaktu s mořským aerosolem.

Pokud hledáte materiál zcela vhodný a kompatibilní pro kontakt s mořskou vodou, zvolte systém lisovacích fitinků z materiálu CuNiFe.

 

Za společnost IVAR CS spol. s r.o.
Miroslav Kotrouš, technický manažer

Soubory

Související produkty

Související kategorie

Související články

Mísicí sestavy pro teplovodní podlahové vytápění a švédská tepelná čerpadla Thermia

Mísicí sestavy pro teplovodní podlahové vytápění a švédská tepelná čerpadla Thermia

Systém rozvodů plynovodů ve vícevrstvém potrubí IVAR.ALPEX-GAS

Systém rozvodů plynovodů ve vícevrstvém potrubí IVAR.ALPEX-GAS

Komfortní podlahové vytápění

Komfortní podlahové vytápění